Przejdź do treści

Wiedza

Podróż po kawowym terroir

Podróż po kawowym terroir

Cytrusowa kwasowość prosto z Etiopii, orzechowe aromaty z Meksyku, nuty kwiatowe z Gwatemali, a może wysoka słodycz z Brazylii? Przeczytaj nasz przewodnik po kawowym terroir i dowiedz się, jakie profile smaku mają kawy z różnych części świata.

Karta kawy – instrukcja obsługi

Karta kawy – instrukcja obsługi

Pacamara, caturra, 1500 m czy 1300 m, washed albo honey… Co to wszystko znaczy i jaki ma wpływ na smak kawy? Przeczytaj krótki tekst, który pomoże Ci odszyfrować informacje umieszczane na naszych kartach kaw i odnaleźć Twój ulubiony profil sensoryczny.

Jak rozpoznać jakość  kawy?

Jak rozpoznać jakość kawy?

Kawa o smaku wiosennego poranka, pachnąca konfiturami babci i z żabką na opakowaniu. Podpowiadamy, na czym polega prawdziwa jakość kawy i jak bronić się przed marketingową manipulacją.

Dlaczego warto zaufać Q Graderowi

Dlaczego warto zaufać Q Graderowi

Co mają wspólnego kupowanie kawy i nabywanie dzieła sztuki? Kto to jest Q grader i dlaczego tak trudno nim zostać? Jak trenować swój zmysł smaku w domu? – wszystkie odpowiedzi znajdziecie w tekście Małgorzaty Oczak.

Self management reality

Self management reality

Podczas rekrutacji stawiamy kawę na ławę: nie ma u nas kierowników, drabiny zawodowej ani określonego planu dnia. Przeczytaj o nietypowym sposobie zarządzania w Coffee Proficiency, czyli self management’cie. U nas każdy jest szefem i… to działa.!

Kawowe laboratorium

Kawowe laboratorium

To na wpół szalona kuchnia, pełna naczyń i słoiczków, na wpół laboratorium chemika ze specjalistycznymi urządzeniami pomiarowymi. Co najważniejsze, to tutaj rodzi się smak kawy. Poznajcie kawowe laboratorium.

Domowy trening sensoryczny

Domowy trening sensoryczny

Porównuj zapachy truskawek i dżemu truskawkowego, wąchaj poszczególne składniki Twojej sałatki, a gdy potrzebujesz zapachowego resetu, zwróć nos w miejsce w zagłębieniu łokcia – to tylko przykładowe wskazówki, jak pogłębić swoją wrażliwość sensoryczną. Udowadniamy, że doskonałym poligonem doświadczalnym jest nasza kuchnia.

Powiew lata w kawowym menu

Powiew lata w kawowym menu

Kawa na upał? Właśnie tak! Niektórych z Was pewnie zaskoczy, że bazą dla idealnie pobudzająco-orzeźwiających napojów i deserów na gorące dni może być kawa. Podpowiadamy, jak dobrze i smacznie łączyć kawę z alkoholem, parzyć ją na zimno oraz podawać z lodem i lodami – nie tylko waniliowymi!

Dylemat kawowej kwasowości

Dylemat kawowej kwasowości

Kwasowość to jedna z bardziej kontrowersyjnych charakterystyk sensorycznych kawy. Znacząca część klientów kawiarni na pytanie: „jaką kawę podać, jaką kawę lubisz”, odpowiada: „byle nie kwaśną” wprawiając w ogromne zakłopotanie specjalistów od kawy. Przyjrzyjmy się tej kwasowości.

Smak kawy

Smak kawy

Smaki potrafią zaskoczyć i zachwycić równie skutecznie co aromaty. Próbowaliście kiedyś espresso ze szczyptą soli? Jeśli nie, koniecznie to zróbcie, bo ten prosty eksperyment wprowadza w zdumienie nawet doświadczonych baristów. W naszym artykule inspirujemy i wyjaśniamy, jak smaki łączą się ze sobą, tworząc zupełnie nowe, nieprzewidywalne doznania.

Defekty w kawie

Defekty w kawie

Niestety wszyscy znamy je aż za dobrze. To nabyte, obce, nieprzyjemne nuty, które niszczą smak i aromat kawy. Nazywamy je defektami. Warto je poznać i dowiedzieć się, jak powstają, aby świadomie smakować kawy i wybierać tylko te najwyższej jakości.

Kawowy bukiet

Kawowy bukiet

„Bukiet” to bardzo popularne określenie, które spotykamy, czytając opisy kaw. Ale gdyby zapytać, co konkretnie oznacza, większość powiedziałaby po prostu, że to kompozycja aromatów. Tymczasem profesjonaliści pracujący z kawą używają tego określenia w bardzo precyzyjny i szczegółowy sposób. Warto go poznać, aby lepiej zrozumieć profile sensoryczne kaw i nauczyć się samemu bardziej precyzyjnie oceniać kawy, których próbujemy.