RWANDA

Rwanda po wieloletniej wojnie domowej, wciąż jest krajem słabo rozwiniętym gospodarczo, w którym panuje skrajne ubóstwo. Jednak rozwój uprawy kawowców, który obecnie jest głównym filarem gospodarki, stopniowo progresje, tworząc mocną pozycję   na światowym rynku kawy.

Rwanda est państwem położonym w środkowo wschodniej  części Afryki. Ten niewielki kraj charakteryzuje się krajobrazem pełnym wzgórz o zróżnicowanej wysokości. Brak dostępu do morza zdecydowanie utrudnia uprawę nasion kawowca. Za to wilgotny podrównikowy klimat wulkaniczny oraz żyzność pozwalają między innymi  na uprawę jednej z szlachetnych odmian jaką jest Bourbon.

Różnorodność ta owocuje odmiennością smakową w zależności od wysokości zbiorów. Dla porównania ziarna zebrane na ok. 2000 m n. p. m. z okolic Kiviu charakteryzuje aromat cytrusowy, orzechowy i karmelowy, natomiast z Muhazi na wysokości 1500 m n. p. m. korzenny aromat herbaty. Ogólnie oceniając ziarn pochodzące z Rwandy można opisać jako balans między kwasowością i słodyczą, w których znajdziemy intrygujące połączenie cytrusów i czekolady.