Nikaragua

Nikaragua, również jak inne kraje w Ameryce Środkowej, prowadzi rozwinięty sektor gospodarki w dziedzinie uprawy kawy.  Jest domem wielu małych gospodarstw i spółdzielni, dla których uprawa kawy jest głównym źródłem utrzymania. Nikaragua zachwyca tropikalnym klimatem, lasami deszczowymi. Otoczona wyspami wulkanicznymi w towarzystwie Oceanu Spokojnego i Zatoki Meksykańskiej. Dzięki optymalnym czynnikom geograficznym, wysokim temperaturom oraz pyłom wulkanicznym, które użyźniają glebę północno- zachodnią część kraju, plantacje kawy mają idealne warunki do rozwoju. Okres zbiorów zaczyna się w  grudniu i trwa aż do kwietnia. Rocznie w Nikaragui produkowanych jest ok. 1,2 – 2,5 mln worków kawy. 

Kawa z Nikaragui doskonały smak i aromat

Regiony w Nikaragui zajmujące się uprawą kawy:

  • Jinotega znajduje się na północy Nikaragui, w centralnym łańcuchu górskim zwanym „Isabelia”. To jeden z najlepiej położonych regionów Nikaragui. Klimat jest subtropikalny i bardzo wilgotny, często pochmurny, a krajobraz jest bujny i zielony. Region ten wytwarza 65% całkowitej produkcji kawy w Nikaragui.
  • Matagalpa położona w północno-środkowych górach Matagalpa produkuje jedne z najbardziej pożądanych kaw Nikaragui. Region ten znany jest z dużej fasoli, rześkiej kwasowości i eleganckiego profilu smakowego.
  • Nueva Segovia położona jest w pobliżu granicy Nikaragui z Hondurasem i produkuje kawy, które generalnie rosną powyżej 1300 metrów. Nuty kwiatowe i cytrusowe są wspólne dla najlepszych kaw z Nikaragiu z regionu Nueva Segovia. Z tego regionu też najczęściej wybieramy kawę do naszej  palarni kawy w Krakowie.

 

Jako proces obróbki tradycyjnie stosuje się metodę na mokro tzw. washed. Chociaż w ostatnich latach coraz częściej wybierane są również obróbkę natural oraz honey.  W ostatnich latach kawy z Nikaragui zyskują coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej przez Cup of Excellence Awards. Kawy z Nikaragui charakteryzują się  umiarkowaną kwasowością i średnim body, często z nutami wanilii i orzechów tropikalnych.