Kolumbia

Kolumbia – wice producent na światowej scenie produkcji kawy arabica. Kraj Ameryki Południowej, położony  na “pasie kawowym” (między zwrotnikami Raka a Koziorożca), gdzie panuje ciepły klimat, idealny do uprawy kawowca. Zarówno żyzne wulkaniczne gleby jak i liczne wysokie obszary, w pobliżu And Kolumbijskich, sprzyjają warunkom uprawy ziaren.

Spośród wielu twarzy jaką Kolumbia pokazuje światu, ten  który najbardziej cenimy to jako kraj specjalizujący się w kawie o wyjątkowym smaku i aromacie.

W jaki sposób kawa tak bardzo reprezentuje ten południowoamerykański kraj?

Biorąc pod uwagę, że 22 z 33 regionów produkuje kawę, nic dziwnego, że ten produkt stanowi jeden z filarów gospodarki Kolumbii. Istnieje około 930,00 ha plantacji kawy, które w 2016 roku wyprodukowały 14 milionów worków kawy. Tereny te znajdują się głównie w tropikach, w których opady deszczu osiagają do 2000 mm rocznie, łagodnymi temperaturami w zakresie od 18 ° C do 24 ° C i wysokością od 1200 do 2400 metrów nad poziomem morza. 

Najpopularniejszym obszarem, gdzie znajdziemy plantacje jest tzw. “Trójkąt Kawy” w rejonie Paisa. Zbiory w tym miejscu cechuje wysoka jakość, nie tylko dzięki korzystnym warunkom klimatycznym, ale i dbałość o szczegóły w procesie zbiorów i obróbce wisienek kakaowca. Do najbardziej tradycyjnych regionów należą regiony Caldas, Quindio i Risaralda. Ten „Kawowy Pas”, w którym natura obdarzyła tę ziemię rzekami, wrzosowiskami i wyjątkowym krajobrazem kawowym, ma 102 000 hektarów upraw, poprzecinanych górskimi wioskami, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolumbijska legenda głosi, że pierwsze ziarna zostały przywiezione do królestwa La Nueva Granada w 1730 roku, niesione przez poszukiwacza przygód przemierzającego kontynent z Wenezueli. Wiele plotek wskazuje, że nie miał on zamiaru uprawiać kawy na tych ziemiach, wolał te małe ziarna, przygotowywać z nich napar,a osoba która go spróbowała miała siłę kilku ludzi i nigdy nie cierpiała z powodu zmęczenia.

Tu inwestycja w tradycję tego sektora rolnictwa, skutkuje tym, że mogą się pochwalić ziarnami najwyższej jakości, które uwielbiają kawosze z całego świata.