Honduras

Obecnie w Hondurasie jest ponad 100 000 plantatorów kawy, a ponad 90% z nich to mniejsze gospodarstwa. Współpracują, aby każdego roku eksportować łącznie około 6 milionów worków kawy. Każda z  rodzin jest zaangażowana w produkcję, a 70% z nich uprawia mniej niż 2 hektary. Honduras aktualnie jest 7. wiodącym producentem kawy na świecie. Uprawa kawy zawsze ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. W niektórych przypadkach ożywia gospodarkę i stawia kraje na arenie światowej, ale prawie zawsze jest to trudne życie dla rolników, którzy ciężko pracują na polach, aby przynieść te ziarna do naszych filiżanek. 

 

Warunki uprawy

Warunki wzrostu w Hondurasie są podobne do tych w Kostaryce, Gwatemali i Nikaragui. Większość gospodarstw jest mała. Kilkadziesiąt lat temu rząd wprowadził pieniężne zachęty dla małych gospodarstw, aby te  rozpoczęły działalność. Chociaż na drodze stoją takie utrudnienia jak bieda, niedożywienie i pogoda. Ryzyko huraganów może wyeliminować dużą liczbę upraw, tak jak miało to miejsce w przeszłości. Rdza kawowa to kolejny czynnik i chociaż niektóre odmiany są na nią odporne, może się to zmieniać z czasem. Wysokość, na której uprawiana jest kawa wynosi średnio około 1,5 km. Temperatura uprawy kawy różni się w zależności od regionu, średnio około 16 ° C (61 ° F) do 20 ° C (68 ° F) w górach. Gleba nie jest  tak żyzna jak w innych krajach kawowych Ameryki Środkowej, które mają znacznie wyższy poziom popiołu wulkanicznego.

 

Honduraskie regiony kawowe

Najczęściej uprawianymi odmianami kawy jest wiele popularnych  arabiki, takich jak Bourbon, Caturra, Typica, Catuai, Pacas. Wybierzmy się na krótką wycieczkę do każdego z sześciu głównych regionów uprawy kawy w Hondurasie, aby lepiej zrozumieć, co sprawia, że ​​każdy z nich jest wyjątkowy.

  • Copán – Położone w zachodniej części kraju, wysokość wynosi około 1000 – 1500  m n.p.m. Kawa z tego regionu ma w sobie pewną słodycz z akcentami czekolady i karmelu z nutami cytrusów.
  • Agalta – Region ten znajduje się na południowym wschodzie. Klimat jest tu bardziej wilgotny i ciepły, na wysokości około 1000 – 1400  m n.p.m. Smaki tutaj są bardziej owocowe, ale nadal mają wyraźny czekoladowy aromat i słodycz.
  • El Paraiso – Położone na południu, ziarna kawy El Paraiso są uprawiane na wysokości 1400  m n.p.m. W ziarnach tutejszej kawy znajdziemy słodkie nuty zielonych jabłek, brzoskwiń, jagód i subtelnego jaśminu.
  • Montecillos – Ten region osiąga wysokość do 16000 m n.p.m. Mówi się, że zimne noce pomagają wiśniom kawy wolniej dojrzewać, co wzmacnia profil smakowy. Kawy z tego południowo-zachodniego regionu cieszą się dużym uznaniem. Profile smakowe są bogate w owocową słodycz, jakiej oczekujemy od Hondurasu.
  • Opalaca – Wysokość tutaj osiąga około 1500  m n.p.m., a w smaku doszukamy się owocowego posmaku jagód. Ten region znajduje się na wschód od Copán i słynie z bardziej złożonego profilu smakowego.
  • Comayagua – Ten centralny region znajduje się na wysokości 1000 – 1500 km m n.p.m. Lekka kwaskowatość, słodycz, cytrusy, to wszystkie smaki, których możesz się spodziewać.

 

Opis sensoryczny

Smaki będą się różnić w zależności od regionu, z którego pochodzą, ale niektóre typowe smaki to połączenie ciemniejszych i bardziej karmelowych nut z jaśniejszymi kwasowymi nutami, takimi jak owoce tropikalne i jagody. W aromat kawy z Hondurasu można również znaleźć nuty moreli i czekolady.

Co sprawia, że ​​kawa z Hondurasu jest wyjątkowa? W Hondurasie produkcja kawy zajmuje ważne miejsce w historii tego kraju. Chociaż nie jest największym eksporterem kawy, nadal produkuje kilka rodzajów bardzo pożądanych ziaren, z których korzystają ludzie na całym świecie. Lekkie, owocowe smaki mają w wielu przypadkach wielką słodycz.