Gwatemala

Gwatemala to jeden z dziesięciu największych producentów kawy na świecie, usytuowany nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Sadzonki kawowca trafiły dotarły tam w drugiej połowie XVIII wieku za pomocą zakonu Jezuitów. Jednak zanim zaczęto uprawiać ją w celu uzyskania pobudzającego naparu, hodowane były przez mieszkańców Gwatemali jako roślina ozdobna. 

W związku z losami historyczno-politycznymi, przemianami politycznymi i nieustanną walką o niepodległość, prawdziwy rozwój przemysłu kawowego w Gwatemali przypada dopiero na połowę XIX wieku, kiedy to powstawać zaczęły plantacje – początkowo skromne i nieliczne. Pomimo braku środków finansowych i umiejętności, a także w związku z utrudnieniami wynikającymi z wojny domowej, początkowo mozolny rozwój produkcji kawowca w XX wieku wyniósł państwo do rangi głównego producenta ziaren kawy w Ameryce Środkowej oraz ósmego na skalę światową.

Zanim Gwatemala zajęła się na poważnie uprawą i eksportem kawy, brylowała w dostarczaniu na europejski rynek indygo oraz koszenili. Jednak, gdy na początku XIX wieku Europie udało się wynaleźć chemiczne barwniki, gospodarka Gwatemali znalazła się w poważnych kłopotach. Ratunkiem okazały się rozwijające się uprawy zbóż oraz plantacje kawy. Szybko przystąpiono do działania i do 1859 roku posadzono w Gwatemali około pół  Pod względem produkcji kawy Gwatemala dzieli się obecnie na osiem głównych regionów, do których zaliczana jest: Dolina Acatenango, Cobán, Nowy Orient, Volcanic San Marcos, Wyżyna Huehue, Atitlán, Fraijanes Plateau i Antigua.miliona drzewek kawowych

Gatunek kawy uprawiany w Gwatemali to przede wszystkim Arabica o odmianach: Bourbon, Typica, Catuai, Caturra, Camaleón o dobrze zbalansowanym pełnym body, średniej kwasowości, słodkim odświeżającym posmaku i złożonych nutach aromatycznych czekoladowych i owocowych.

Kawa z Gwatemali z naszego sklepu to odmiana botaniczna Bourbon i Caturra. Pierwsza to niski krzew z wieloma odgałęzieniami, z której uzyskamy słodkie ziarno o wyraźnej kwasowości. Caturra to natomiast naturalna mutacja odmiany Bourbon, niższa, ale znaczniej wydajna i odporniejsza. Ziarna tej odmiany charakteryzuje niższa słodycz, delikatne body i kwasowość.

W naszej ofercie możecie znaleźć kawę pochodzącą z regionu Huehuetenango –  jest najwyżej położony, a kawa uprawiana jest na wysokości 1400 – 1600 m n.p.m. Kawa z Huehuetenango ma złożony, delikatny owocowy-czekoladowy smak o nutach mlecznej czekolady, czerwonych owoców, orzechów włoskich i toffi.