ETIOPIA

Etiopia jest nie tylko jednym z największych producentów kawy na świecie, ale jak głosi legenda również miejscem, z którego pochodzi. Do tej pory można znaleźć w Etiopii, dziko rosnące drzewa kawowca.

Podobno kawa w Etiopii została odkryta przez pasterza o imieniu Kaldi w IX wieku. Pewnego dnia zaobserwował, że stado, którym się opiekował było wyjątkowo pobudzone. Okazało się, że jadły owoce z drzewa kawowca. Pasterz zebrał owoce i wybrał się z nimi do mnicha w pobliskim klasztorze, który zaczął eksperymentować z ich obróbką. W ten sposób wynalazł napój, który pomagał zakonnikom skoncentrować się i wytrwać w długich modlitwach.

Kawa  w Etiopii stanowi główny towar eksportowy oraz aż 25% społeczeństwa pracuje w tym sektorze gospodarki. Produkcja kawy sięga prawie 7 milionów worków rocznie. Wysokości na jakich znajdują się plantacje wynoszą od 1500 do 220 m n.p.m. Wytwarzaniem kawy zajmują się w większości rodzinne biznesy. Przez mały nakład inwestycyjny, w Etiopii nie stosuje się sztucznych nawozów czy oprysków, plantacje funkcjonują bez systemu nawadniania, a ziarna kawy zbierane są ręcznie. Zmusza ich do tego panująca bieda, jednak takie naturalne etapy uprawy w efekcie przynoszą kawę najwyższej jakości.

Najpopularniejszą odmianą jest arabica, jednak poszczególne gatunki różnią się od siebie smakiem w zależności od regionu, na którym znajduje się plantacja. Kawa pochodząca z terenów Sidamo charakteryzuje się głębokim pikantnym smakiem, połączonym z dojrzałymi cytrusami. Teren na którym według legendy odkryto kawę – Harrar, produkuje kawę o głębokim smaku i niskiej kwasowości. Jednym z topowych regionów, jest Yirgacheffe, z którego pochodzi Etiopia Edido dostępna w ofercie naszej krakowskiej palarni, o wyraźnym smaku dojrzałych cytryn i pomarańczy.