Brazylia

Obecnie Brazylia jest jest największym producentem kawy gatunku arabica na świecie. Zbiory pochodzące z Brazylii stanowią około ⅓ światowego rynku kawy. Jako kraj o ogromnej powierzchni – największy w Ameryce Południowej i zajmujący 5. miejsce na świecie, którego plantacje kawy zajmują ok. 27000 km², leży w trzech strefach klimatycznych korzystnych dla uprawy kawy: równikowej, podzwrotnikowej i umiarkowanej. Uprawa kawowca obejmuje południowo-wschodni obszar Brazylii na niskich wysokościach od 600 m n.p.m. do maksymalnie 1200 m n.p.m.

Legenda głosi, że pierwszy raz kawę sprowadzono podstępem w 1727 roku. Wtedy Brazylia była jeszcze kolonią Portugalczyków. Kawa naturalnie nie występowała na terenie Brazylii, więc próbowano ją sprowadzić od Gujany Francuskiej, która niestety niechętnie chciała się podzielić tą rzadko występującą roślina kawowca.Udało to się jednak za sprawą pułkownika Francisco de Melo Palheta, który zdobył serce żony gubernatora Gujany Francuskiej. Na pożegnanie wręczyła mu bukiet z ukrytymi nasionami kawowca.

Popularnymi producentami są prowincje Sao Paulo, Panama, Santos oraz Minas Gerais. Jednym z większych rejonów uprawy kawy są okolice miasta Santos, z którego pochodzi popularny gatunek Brazylia Santos.W naszej ofercie możecie znaleźć m.in kawę wysokiej jakości pochodzącą z regionu Minas Gerais, słynącą z delikatnego smaku orzechów i czekolady. Kawa brazylijska charakteryzuje się łagodnym smakiem oraz niską kwasowością, więc z pewnością przypadnie do gustu zarówno wielbicielom intensywnych espresso jak i innych metod alternatywnego parzenia.