Domowy cupping

Domowy cupping

55,00 (44,72 bez Vat)

Nie możesz się zdecydować na jedną kawę? Chcesz kupić nasze single origin w kilogramowej torbie ale nie wiesz która będzie Twoją ulubioną? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie: zestaw 3 różnych kaw w małych pojemnościach (80g). Nie zapomnij wpisać w uwagach do zamówienia które single origin Cię interesują!

Opis

 

Jak przygotować cupping w domu?

Przygotuj:

 1. Dwie miseczki, szklanki lub inne naczynia o objętości ok. 200ml na każdą próbkę. Idealnie byłoby gdyby przedmioty te były podobnych kształtów, podobnej grubości materiału i były wykonane z podobnego tworzywa.
 2. Dwie łyżki cuppingowe lub łyżki stołowe.
 3. Szklankę z gorącą wodą do płukania łyżek, pustą szklankę oraz ręczniki papierowe/materiałowe.
 4. Timer/stoper.
 5. Czajnik z gorącą wodą.
 6. Termometr, niewymagany.
 7. Opcjonalnie coś do pisania.

 

Cupping:

 1. Odważ 12 gramów kawy do każdego naczynia, jedna kawa w dwóch miseczkach po 12g każda.
 2. Zmiel kawy średnio, trochę drobniej niż do dripa.
 3. Czas po zmieleniu kawy, a przed jej zaparzeniem nie powinien być dłuższy niż 15 minut dlatego masz chwilę aby powąchać każdą próbkę i ocenić jej suchy aromat. Zwróć uwagę na jego intensywność , czy jest przyjemny lub charakterystyczny. Swoje spostrzeżenia możesz zapisać, będzie Ci łatwiej zauważyć czy i jak zmieniał się na kolejnych etapach cuppingu. Pamiętaj żeby nie podnosić ani nie zamieniać misek podczas całej zabawy.
 4. W tym momencie przygotuj stoper oraz gorącą wodę w temp. 92-95 st. Celsjusza. Jeśli nie masz termometru poczekaj 2-3 minuty po zagotowaniu się wody. Włącz stoper i zacznij zalewać kolejno próbki, każdą po 200 mililitrów. Jeśli masz nieco większe miski/szklanki możesz wcześniej zaznaczyć na nich poziom 200ml, będzie łatwiej. Staraj się zalewać tak aby każda część zmielonej kawy została przykryta wodą. Na powierzchni pojawi się charakterystyczny kawowy kożuch tj. crust. Masz teraz nie wiele czasu aby ocenić mokry aromat kawy, to zapach unoszący się po jej zalaniu. Spróbuj zauważyć czy i w jaki sposób zmieniły się atrybuty aromatu.
 5. Po 4 minutach od zalania musisz złamać crust czyli znajdujący się na powierzchni kożuch. W tym celu zamieszaj łyżką 3 krotnie, staraj się aby Twoje ruchy były powtarzalne. Po każdym łamaniu staraj się płukać łyżkę. Aromat mokry najbardziej intensywnie można poczuć właśnie podczas łamania kożucha.
 6. Po złamaniu, musisz zebrać crust używając łyżek. Staraj się wykonywać takie ruchy aby nie poruszyć fusów osiadłych na dnie. Crust zbieramy dlatego że jest on nieprzyjemny w smaku.
 7. Po 10 minutach od pierwszego kontaktu kawy z wodą możemy zacząć degustację. Posłużą nam w tym celu łyżki. Nabierz kawy z czarki i staraj się siorbać tak aby jak najbardziej napowietrzyć ciecz wciągając ją. W ten sposób będziesz w stanie wyczuć więcej naturalnego aromatu kawy. Następnie przepłucz łyżkę oraz wytrzyj i przejdź do kolejnego zestawu. Jeśli nie przeprowadzasz cuppingu sam, postaraj się przelewać kawę z łyżki do osobnej szklanki, następnie ją degustować, po czym przepłukać i szklankę i łyżkę.
 8. Kawę powinno degustować się w trzech temperaturach. Kiedy jest gorąca, ciepła i w temp. pokojowej. Aromat i smakowitość najlepiej jest nam oceniać na samym początku kiedy kawa jest najcieplejsza. Jesteśmy w stanie wtedy wyczuć najwięcej niuansów. Wraz ze spadkiem temperatury zaczynamy odczuwać większą kwasowość i możemy poczuć czy i jak się zmienia. Możemy też wtedy skupić się na body danej kawy. Warto zapisywać swoje spostrzeżenia i porównywać je za każdym razem.

#kapujesz?

Możesz lubić także…