Z serii jak dobrze i smacznie połączyć kawę z alkoholem.

Z sentymentu na pierwszy ogień przedstawiam Irish Coffee.

Tym razem postanowiłam wykorzystać Black Scott - Highland Blended Scotch Whisky: aromat wanilii, żółte owoce, karmel, nuty dębu podsunęły mi pomysł, że ciekawym połączeniem będzie  Black Scott z kawą z Columbii.

Dla lubiących wyzwania, eksperymenty oraz proste i wyśmienite kompozycje smaków polecam Irish Coffee według przepisu:

40 ml whiskey

2 łyżeczki cukru trzcinowego

160 ml kawy najlepiej zaparzonej w aeropresie

100 ml dobrze schłodzonej 30% śmietany

 

Whisky należy podgrzać, dodać cukier i podpalić (powinna palić się około 1 do 1,5 min). Dzięki temu delikatnie zredukujemy moc alkoholu a podkreślimy aromat co sprawi, że whisky perfekcyjnie połączy się z kawą tworząc idealną kompozycję.

Whisky przelewamy do kieliszka do Irish Coffee, wlewamy również kawę zaparzoną w aeropresie.

Na końcu szejkerujemy zimną śmietanę w równie dobrze schłodzonym shakerze tak aby uzyskać aksamitną konsystencję jogurtu (poj. 100ml pozwoli na idealne wyszejkerowanie śmietany).

Przed nalaniem śmietany na kawę należy zamieszać kawę a później delikatnie nalewać po łyżeczce na powierzchnię kawy tak by oddzieliły się warstwy. Irish Coffee należy pić nie mieszając jej, dzięki czemu najpierw zimna śmietana tworzy delikatną powłokę na naszych kubkach smakowych a następnie łączy się z ciepłą kawą z whiskey. Cały sekret Irish tkwi w grze odczuć ciepła i zimna oraz odpowiednim doborze składników.

Enjoy Your Coffee

Elżbieta Citak