Mistrzostwa Cup Tasters 2016 ! Podsumowanie

Mistrzostwa Polski Cup Tasters to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów kawowych rangi krajowej. To test dla najlepszych sensoryków, znawców tego, jak kawa może smakować i jakie niuanse wyróżniają konkretne kraje pochodzenia, odmiany botaniczne czy metody ich obróbki. 5 listopada 2015 podczas targów HORECA w Krakowie odbyła się kolejna edycja tych zawodów. Wszystko zgodnie ze standardami World Coffee Events i pod patronatem polskiego oddziału Specialty Coffee Association of Europe, tak, aby wyłoniony mistrz mógł zostać zakwalifikowany do odbywających się na przełomie marca i kwietnia zawodów rangi światowej. w Szanghaju.

 

O tytuł Mistrza Polski Cup Tasters 2016 walczyło aż trzydziestu czterech zawodników reprezentujących kawiarnie oraz palarnie z polski oraz Europy, wśród nich broniący tytułu z tego roku, Piotr Sowa, który na mistrzostwach świata zdobył bardzo dobre, piąte miejsce.

 

Krakowskie mistrzostwa odbyły się w dwóch etapach – eliminacje oraz finały. W pierwszej części zawodnicy startowali trójkami. Każdy z nich na swoim stole otrzymywał osiem zestawów kaw, w każdym po trzy filiżanki. Zadaniem startujących było wskazanie jednej filiżanki z trzech, w której była inna kawa niż w pozostałych. Jedynym dopuszczalnym sposobem odgadnięcia tej kawy było sprawdzanie ich przy pomocy węchu oraz przez próbowanie kaw łyżką cuppingową. Najważniejszym aspektem branym pod uwagę przy punktacji była liczba trafień. W momencie identycznej ilości poprawnych wyborów przez zawodników liczył się czas, w którym dokonano selekcji kaw.

 

Podczas eliminacji, zawodnicy mieli w swoich zestawach kawy między innymi z dwóch upraw brazylijskich, dwa rodzaje kaw z Salwadoru czy Kolumbii. Dokładne informacje o kawach oraz kombinacje w zestawach można prześledzić pod tym artykułem.

 

Spośród wszystkich trzydziestu czterech startujących tylko szóstka mogła zapewnić sobie wejście do ścisłego finału. Podczas tegorocznej edycji o wejściu do finałów zadecydowała liczba trafień, bo akurat sześciu zawodnikom udało się uzyskać maksymalną ilość – osiem.

Byli to:

 

1. Piotr Sowa z Relaks Kawiarni - w czasie 4:03
2. Karina Pest z palarni kawy Java Coffee Company - w czasie 4:08
3. Błażej Stempin z palarni kawy The Barn - w czasie 4:14
4. Sławek Saran z kawiarni Kawiarnia Forum - w czasie 6:28
5. Miłosz Strojkowski z palarni kawy Kofi Brand - w czasie 6:31
6. Maciej Duszak z firmy Arabean/CoffeeDesk - w czasie 6:58

 

Podczas rundy finałowej, najlepsza szóstka miała jeszcze trudniejsze zadanie. Zestawy kaw były bardzo zbliżone do siebie sensorycznie i o różnicach decydowały niewielkie szczegóły. Przykładowo, w zestawach finałowych znalazły się aż cztery kawy z Kenii z regionu Nyeri czy dwie Etiopie Yirgacheffe. Aby prawidłowo wskazać wszystkie różnice, trzeba było wykazać się najwyższym kunsztem sensorycznym.

 

Finał odbywał się w dwóch częściach, po trzy osoby. W pierwszej trójce najlepszy okazał się Maciej Duszak, który trafił siedem spośród ośmiu kaw. Ten bardzo dobry wynik zapewnił mu jednak (drugi rok z rzędu) tytuł wicemistrzowski ! W drugiej trójce bezkonkurencyjna okazała się Karina Pest, która jako jedyna w finale miała pełen zestaw ośmiu trafień, a do tego w fenomenalnym czasie nieco ponad trzech minut!

Właśnie Karina będzie reprezentować Polskę podczas Mistrzostw Świata Cup Tasters 2016 w Szanghaju. Powtórzenie takiego wyniku może jej zagwarantować najlepsze miejsce. Oby tak było!

 

Trzecie miejsce przypadło Piotrowi Sowie z sześcioma trafieniami i czasem czterech minut. Czwarte miejsce zdobył Sławek Saran z taką samą ilością poprawnie wskazanych kaw, jednak z gorszym rezultatem czasowym. Pięć trafień zaliczył Błażej Stempin i ostatnie miejsce w finałowej szustce z czterema trafieniami miał Miłosz Strojkowski.

 

Emocji nie brakowało, zdecydowanie!

 

Cała impreza nie mogłaby się jednak odbyć, gdyby nie potężna rzesza ludzi czuwająca nad każdym detalem zawodów.

Począwszy od dostarczenia zielonej kawy od głownego sponsora firmy Bero Polska, przez wypalenie jej w Coffee Proficiency przez Elę Citak, zaparzenie w ekspresach Marco od GoldenFruit, przy użyciu wody o naprawdę książkowych parametrach, dzięki systemowi Pawła Siemaszki AkVo Basic Water Solutions, aż po wszystkich, którzy przez cały dzień uwijali się na zapleczu, mierząc, parząc, nosząc, wnosząc, wynosząc, pilnując, sędziując i „konferansjerując”. Warto pamiętać, że czystość ekspresów przelewowych Marco zagwarantowało stosowanie środków czyszczących Cafetto.

Miesiące planowania i przygotowania pozwoliły na to, żeby wyłonić naszą mistrzynię i dać jej wszelkie możliwości, by jak najlepiej reprezentowała całą polską społeczność kawową na arenie międzynarodowej!

 

Kawy Mistrzostw Polski Cup Tasters 2016 i ich kombinacje w eliminacjach oraz w finale:

 

A. Brazil Fazenda Sertãozinho, Mundo Novo, Scr. 16 up, in GrainPro
B. Indonesia Java Jumpit  PTP AWP-1 X Grade
C. Kenya A Top Nyeri - Gatina
D. Kenya A Top Nyeri - Gathugu
E. Kenya A Top Nyeri - Kagumo
F. Kenya A Top Nyeri - Thageini
G. El Salvador SHG EP Pacamara El Cedro Estate (in grainpro)
H. El Salvador SHG EP Pacamara El Cuyapo Estate (in grainpro)
I. Panama SHB Boquete San Sebastian Estate in grainpro
J. Panama SHB Boquete Camiseta Estate in grainpro
K. Brasil Fazenda Rainha, Yellow  Bourbon, pulped Natural, Scr.16 up, in
GrainPro
L. Colombia Supremo 17/18 Medellin
Ł. Colombia Supremo Café Sofía Scr. 19
M. Ethiopia Organic Yirgacheffe Gr. 2 Beloya Coop,  in grainpro
N. Ethiopia Organic Yirgacheffe Gr. 2 Konga Coop, in grainpro

 

Eliminacje:

 

1       AK      A - 2; K - 1
2       BA      B - 2; A - 1
3       BK      B - 2, K - 1
4       KA      K - 2, A - 1
5       LŁ      L - 2, Ł - 1
6       ŁL      Ł - 2, L - 1
7       GH      G - 2, H - 1
8       HG      H - 2, G - 1

 

Finały:

 

1       CD      C - 2, D - 1
2       CD      D - 2, C - 1
3       FE      F - 2, E - 1
4       EF      E - 2, F - 1
5       JD      J - 2, D - 1
6       IC      I - 2, C - 1
7       MN      M - 2, N - 1
8       NM      N - 2, M - 1

 

Kawy do zawodów przygotowywano zgodnie z regułami World Coffee Events, na ekspresach przelewowych Marco Jet 5.6.

Do wypalania użyto pieców Probat o wsadzie 1kg i 5kg.

 

Autorem niniejszego artykułu i załączonych zdjęć jest Marcin Rzońca, PopularCoffee Blog

Autor: Błażej Walczykiewicz