Aktualności

Lista podstron

 • Z serii jak dobrze i smacznie połączyć kawę z alkoholem.

  2016-04-19 13:29

  Z serii jak dobrze i smacznie połączyć kawę z alkoholem.

  Tym razem postanowiłam wykorzystać Black Scott - Highland Blended Scotch Whisky: aromat wanilii, żółte owoce, karmel, nuty dębu podsunęły mi pomysł, że ciekawym połączeniem będzie  Black Scott z kawą z Columbii.

  więcej »
 • Informacja o wysyłkach

  2016-01-13 09:07

  UWAGA!

  Dzisiaj tj. 13.01.2016 do godziny 14:00 realizujemy ostatnie wysyłki!

  Niestety, w związku z przeprowadzką będziemy mieli kilkudniową przerwę :(

  Kolejne wysyłki będą realizowane w przyszym tygodniu!

  O wszystkim poinformujemy na bieżąco :)

  Za utrudnienia przepraszamy!

  Zespół Coffee Proficiency

  więcej »
 • Mistrzostwa Cup Tasters 2016 ! Podsumowanie

  2015-11-25 08:04

  Mistrzostwa Polski Cup Tasters 2016 – relacja

  Trzydziestu czterech zawodników, sześciu finalistów, dziewięćset sześćdziesiąt filiżanek, niemal sto pięćdziesiąt litrów kawy i tylko jedna, najlepsza, mistrzyni – Mistrzostwa Polski Cup Tasters 2016 zapisały się już w historii polskiej sceny kawowej.


  więcej »
 • Mistrzostwa Polski Cup Tasteres 2016 !

  2015-10-07 18:06

  W dniu 5 listopada 2015 roku w trakcie corocznych targów HORECA Gastrofood w Krakowie odbędą się Mistrzostwa Polski Cup Tasters 2016 !

  To jedne z najbardziej prestiżowych zawodów rangi krajowej pod patronatem polskiego oddziału Speciality Coffee Assotiation of Europe.

  więcej »
 • Magazyn CoffeePro, Nr 4, lipiec

  2014-07-22 11:13

  zapraszamy do przeczytania najnowszego numeru

  więcej »
 • Magazyn CoffeePro, Nr 3, czerwiec

  2014-07-22 11:09

 • Dylemat kawowej kwasowości. Artykuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, wrzesień 2014

  2014-07-16 12:05

  Kwasowość to jedna z bardziej kontrowersyjnych charakterystyk sensorycznych kawy.

  Znacząca część klientów kawiarni na pytanie: „jaką kawę podać, jaką kawę lubisz”, odpowiada: „byle nie kwaśną” wprawiając w ogromne zakłopotanie specjalistów od kawy. Dla większości osób archetypowy smak kawy to wciąż gorycz, moc, smolisty, gęsty płyn jak z opisów w Panu Tadeuszu, złamany dla równowagi słodyczą dodatków. Kwasowość w takim naparze bywa równie ostra i intensywna co pozostałe nuty, trudno się dziwić, że klienci za wszelką cenę chcą jej uniknąć.

  Z kolei specjalistom trudno jest nawet wyobrazić sobie dobrą kawę bez wyraźnej kwasowości, podobnie jak trudno jest wyobrazić sobie takie jabłko czy truskawkę. Profesjonalne narzędzia do sensorycznej oceny jakości kawy (zarówno to stworzone przez Cup of Excellence jak i SCAA) uwzględniają kategorię kwasowości i jest ona traktowana jako jeden z istotniejszych czynników budujących pozytywne doznanie sensoryczne.

  więcej »
 • Smak kawy. Artykuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, sierpień 2014

  2014-06-24 14:09

  Dużo się dziś mówi o aromatach, jest ich tak wiele, są subtelne, w połączeniu tworzą niepowtarzalne kombinacje. A jeżeli chodzi o smak wydaje nam się, że jest dużo prościej, mamy przecież pięć (czy uwzględniając umami sześć) smaków, które są bardzo czytelne i wyraziste. Kto z nas nie wyczułby szczypty soli w espresso? Tych, którzy tego nie próbowali zachęcam, by to zrobili zanim udzielą odpowiedzi.

  więcej »
 • Defekty w kawie. Artykuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, lipiec 2014

  2014-06-24 13:50

  Kawa zachwyca swoim bukietem, bogactwem zapachów, niekiedy zaskakuje kwiatowym, owocowym, czekoladowym lub orzechowym aromatem. Ale każdy z tych aromatów jest narażony na wpływ warunków zewnętrznych, wilgoci, bakterii, powietrza, temperatury. Te czynniki zmieniają ziarno a przemiany chemiczne, które w nim zachodzą ostatecznie niszczą smak i aromat kawy. Te nabyte, obce, nieprzyjemne nuty są nazywane defektami. Wszyscy znamy je aż za dobrze.

  więcej »
 • Kawowy bukiet. Artykuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, czerwiec 2014

  2014-06-24 13:33

  Bukiet ” to bardzo popularne określenie, które często spotykamy czytając opisy kaw. Ale, gdyby zapytać...

  więcej »
 • karta kawy - instrukcja obsługi

  2014-05-29 11:52

  pacamara, caturra, 1500 m czy 1300m, washed albo honey... co to wszystko znaczy i jaki ma wpływ na smak kawy? przeczytaj krótki tekst, który pomoże ci odszyfrować informacje umieszczane na naszych kartach kaw i odnaleźć twój ulubiony profil sensoryczny

  więcej »
 • Magazyn CoffeePro, Nr 2, maj

  2014-05-28 12:15

  kolejny numer magazynu CoffeePro, zapraszamy do lektury

  więcej »
 • Powiew lata w kawowym menu. Tekst z Przeglądu Piekerskiego i Cukierniczego, maj 2013

  2014-05-26 22:28

  Parasolki, ogródki, tarasy ozdobione przepięknymi kwiatami przy kawiarniach to oznaka sezonu letniego w pełni. Na świeżym powietrzu wszystko smakuje inaczej, lepiej, zdrowiej, kolorowo, bo tak wygląda krajobraz latem.  Zrzucamy grube ubrania, otaczamy się tęczą kolorów, przechodzimy totalną metamorfozę. Podobnie jest z menu w kawiarniach.  Lekkie, kolorowe, orzeźwiające, owocowe propozycje ciast, napojów i deserów czekają na gości cukierni i kawiarni. Wszystko po to, by przynieść ukojenie naszemu podniebieniu w upalny dzień, kiedy jesteśmy spragnieni.

  więcej »
 • Domowy trening sensoryczny. Artyuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, marzec, 2014

  2014-04-11 17:19

  Gdyby nam pokazano zdjęcie rentgenowskie płuc i poproszono o postawienie diagnozy większość z nas nie zauważyłaby nawet wyraźnych i zaawansowanych zmian, które bez problemu dostrzegają lekarze. Czy ta różnica w spostrzeganiu to wynik różnej wrażliwości zmysłowej, talentu czy po prostu treningu? Chodzi oczywiście o przygotowanie, doświadczenie i wiedzę, która prowadzi proces spostrzegania, uwrażliwia na konkretne bodźce, podpowiada, czego szukać.

  więcej »
 • Magazyn CoffeePro, Nr 1, kwiecień

  2014-04-08 15:02

  Zespół Coffee Proficiency znalazł jeszcze jeden sposób na dzielenie się kawową pasją. Piszemy o naszych doświadczeniach, o tym, jak wygląda praca w kawowym labie, o tym, co nas urzekło i czym możemy się podzielić. Ela Citak - dwukrotna Mistrzyni Polski Coffee in Good Spirits podaje przepisy na swoje najlepsze drinki, miłośnik Latte Art - Michał Pluta - krok po kroku pokazuje jak stworzyć mleczne wzory na kawie, kulturoznawczyni - Kasia Pieterwas opowiada o historii kawy, sensoryk - Ika Graboń opowiada o swoich codziennych doświadczeniach i eksperymentach. Nasz magazyn to także miejsce, gdzie chcemy podziękować naszym partnerom i promować miejsca na kawowej mapie Polski, w których króluje dobra kawa.

  Wydrukowany magazyn będzie dostępny w kawiarni Coffee Cargo przy ul. Zabłocie 23 oraz w najlepszych polskich kawiarniach.

  Zapraszamy do lektury pierwszego numeru magazynu CoffeePro:

  więcej »
 • Czy twój zysk jest dobry dla twojej firmy?

  2014-02-28 17:18

  Każdy kto prowadzi działalność, także właściciel palarni czy kawiarni musi - choćby na własny użytek, wybrać kryterium oceny dobrostanu swojej firmy. Musi wiedzieć, czy działania, które podjął poprawiły funkcjonowanie kawiarni czy wręcz przeciwnie. Konsekwencje tego wyboru są istotne dla jakości jego funkcjonowania i dają się odczuć w relacji z firmą.

  więcej »
 • Kawa specialty. Artykuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, listopad, 2013

  2014-02-28 08:45

  Rynek kawy w Polsce od lat wykazuje wzrost. Według rankingu Euromonitor International wydatki Polaków na kawę w 2012 roku wzrosły o 8% (w stosunku do roku 2011). Szacuje się, że mimo kryzysu tendencja wzrostowa się utrzyma a do 2015 roku wartość rynku kawy w Polsce wyniesie prawie 1,3 mld euro. Tak stabilny, wzrostowy rynek pozwala nie tylko na rozwój ilościowy i ekspansję, ale także czy z punktu widzenia konsumenta - przede wszystkim - na poprawę jakości. Polacy w coraz bardziej świadomy i wybredny sposób kupują kawę. A oprócz dobrze rozwijającego się sektora Premium oferującego wysokogatunkową kawę komercyjną na rynku pojawiła się kolejna nisza - sektor kaw specialty.

  więcej »
 • Kawowe laboratorium. Artykuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, październik, 2013

  2014-02-28 08:14

  Gdzie powstaje smak naszej ulubionej kawy? Na plantacji, w palarni, a może na stole do cuppingu w trakcie tworzenia mieszanki? smak kawy zależy oczywiście od wielu czynników związanych z różnymi etapami jej powstawania, ale jest jedno miejsce, w którym wszystkie one się spotykają. W tym miejscu rodzi się konkretny smak i to tam kawę można poznać najlepiej. To miejsce to laboratorium.

  więcej »
 • Alternatywa dla espresso. Artykuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, wrzesień 2013

  2014-02-28 07:55

  Polacy kochają espresso, gdyby zapytać: za co? usłyszelibyśmy, że to klasyczny, profesjonalny sposób przygotowania kawy, który daje mocny, intensywny napar. Ale, gdy przyjrzymy się bliżej innym, dostępnym sposobom parzenia kawy, przekonamy się, że espresso ma w nich godnych rywali.

  więcej »
 • Self management reality

  2014-02-16 09:09

  Ostatnio mieliśmy w Coffee Proficiency rekrutację. Przetoczył się przez nasze mury korowód kolorowych, zdolnych, ambitnych baristów. Ale my szukaliśmy u kandydatów czegoś więcej niż dobrych branżowych umiejętności, szukaliśmy ludzi, którzy są samodzielni, przedsiębiorczy i aktywni a jednocześnie umieją dołączyć do zespołu, zadbać o sukces innych jego członków, myśleć holistycznie, wziąć odpowiedzialność nie tylko za własne wykonanie, ale też za powodzenie całego zadania. Każdemu z kandydatów przedstawialiśmy naszą politykę wprost, pytaliśmy czy będzie się czuł dobrze w firmie, w której nie będzie nad nim żadnego szefa ani managera, gdzie nikt nie powie mu konkretnie co dziś ma zrobić, gdzie będzie musiał sam zaplanować swój czas i równocześnie zadbać o efektywność pracy innych członków zespołu.Większość osób deklarowała, że taki styl pracy bardzo im odpowiada. Ale większość z tych osób nie wierzyła, że nasza firma faktycznie tak działa, ci, którzy wierzyli uważali, że to nie ma prawa się udać, a ci, którzy wierzyli, że to się uda nazywali ten model funkcjonowania „nie biznesowym”. Im wszystkim, ale też tym, którzy w przyszłości będą chcieli dołączyć do naszego zespołu dedykuję ten artykuł.

  więcej »
 • Szkolenie Latte Art z Leszkiem Jędrasikiem!

  2014-01-24 10:18

  Liczba miejsc ograniczona!

  Termin: do ustalenia, między 22 lutego a 1 marca

  Zapraszamy

  więcej »
 • Dlaczego warto zaufać QGraderowi. Artykuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, lipiec 2013

  2013-12-30 11:12

  Gdybyśmy chcieli kupić obraz mielibyśmy do dyspozycji wiele opcji, od najtańszych prac nieznanych artystów po dzieła wybitnych malarzy. W jaki sposób wycenić wartość estetyczną tak, by korzystnie ulokować pieniądze? W takiej sytuacji bezcenne są rady ekspertów, którzy ocenią wartość obrazu nie tylko w oparciu o osobisty gust, ale obiektywne wskaźniki sygnalizujące, czy obraz będzie dostarczał przyjemnych doznań nie tylko mi, ale i innym i nie tylko przez chwilę, ale zawsze wtedy, gdy będę go oglądać.

  więcej »
 • Czy klient ma zawsze rację? Czyli przychodzi baba do kawiarni.

  2013-12-15 16:52

  Zawód baristy zakorzenił się już na dobre w naszej rzeczywistości, bariści są spójną grupą, która ma swój etos pracy, reguły funkcjonowania, zasady. Polscy bariści coraz konkretniej definiują swoją rolę, nazywają to, co im wolno a czego nie. Przez Internet przetoczyła się fala opisów przypadków z kategorii „przychodzi baba do kawiarni…” i wraz za nią dyskusja, jak powinien zareagować barista i kto ma rację, gdy klient i barista nie są zgodni.

  więcej »
 • Jak rozpoznać jakość kawy? Artukuł z Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, czerwiec 2013

  2013-12-06 10:38

  Wchodząc do sklepu zastajemy na półkach kilkadziesiąt różnych torebek z kawą, większość z nich zawiera komplet informacji potrzebnych do tego, żeby dokonać wyboru. Na niektórych znajdziemy dodatkowo kod, który pomaga szybko wejść na stronę internetową firmy i poszerzyć swoją wiedzę o produkcie. Ale w czasach, gdy informacja jest tak powszechnie dostępna to inny towar stał się deficytowy – nasz czas i uwaga konieczna do podjęcia decyzji. Informacji jest tak dużo, że nikt z nas nie jest w stanie prześledzić ich wszystkich. Próbujemy zrobić to prościej, chętnie korzystamy z każdej podpowiedzi, z myślowych skrótów i heurystyk. Oglądamy etykiety, sprawdzamy certyfikaty, czytamy tylko hasła przewodnie, z czasem uczymy się, na które z nich warto zwracać uwagę. Niestety producenci znają dobrze nasz sposób podejmowania decyzji i podsuwają nam profesjonalnie brzmiące slogany bez treści, których celem jest jedynie ułatwienie sprzedaży. Krótki przegląd oznaczeń, jakie znajdziemy na opakowaniach kawy pozwoli nam w przyszłości patrzeć na nie bardziej krytycznie i bronić się przed marketingową manipulacją.

  więcej »
 • Festiwal Kawy Specialty

  2013-08-13 12:27

  Zespół Coffee Proficiency ma przyjemność zaprosić Państwa na pierwszy tego typu, edukacyjny, branżowy festiwal kawy specialty w Polsce.

  więcej »
 • Otwarcie Laboratorium i Centrum Edukacyjnego w Krakowie

  2013-01-18 17:43

  Uwaga! Uwaga! Coffee Proficiency otwiera Laboratorium i Centrum Edukacji Kawowej w Krakowie

  więcej »
 • Śladami Indiany Jones’a w poszukiwaniu doskonałej kawy…

  2011-07-24 17:39

  Reżyser filmu „Indiana Jones” wybrał Gwatemalę na miejsce akcji i tym samym zapisał ją w naszej świadomości jako miejsce tajemnicze, egzotyczne i niezwykłe. Wyprawa Amerykanina do Gwatemali jednoznacznie kojarzy się nam z przygodą. To dlatego, że kraje Ameryki Południowej są skrajnym przeciwieństwem wszystkiego, co charakterystyczne dla Stanów Zjednoczonych. Wszystko tutaj zaskakuje: styl życia ludzi, reguły funkcjonowania społecznego i relacje z naturą.

  więcej »